Pomysł utrwalenia opowieści o pracy w warunkach zamknięcia szpitala jednoimiennego zrodził się wraz z pierwszą falą pandemii. Realizacja materiałów rozpoczęła się w drugiej fali i trwała do połowy maja 2021 roku. Wspólnie z Agnieszką Pospiszyl – dziennikarką radiową i reportażystką doszliśmy do wniosku, że to jest czas i miejsce, żeby pokazać co się dzieje za murami zamkniętego dla świata szpitala, do którego trafiają pacjenci zarażeni koronawirusem SARS-CoV-2.
Dużo czasu zajęło przygotowanie projektu, przekonanie osób decyzyjnych i zebranie potrzebnych informacji. Łącznie wykonaliśmy 7 sesji zdjęciowo-nagraniowych w sali konferencyjnej zlokalizowanej w budynku głównym szpitala SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. Salę każdorazowo zamienialiśmy na studio nagraniowo-fotograficzne. Wszystkie sesje odbywały się w sporym reżimie czasowym, ze względu, na fakt, że nasi bohaterowie wychodzili prosto z oddziałów szpitalnych i nie było wiadomo, czy nie zostaną pilnie wezwani ponownie do pacjentów (co się zdarzało kilkukrotnie). Najpierw było więc realizowane nagranie dźwiękowe, później zdjęcia portretowe, na które zostało czasem ok. 3-5 min.
Projekt (zgłoszony jako firmowy - niekomercyjny) zdobył kilka prestiżowych patronatów i główną nagrodę w kategorii "Opolskie się wspiera!" w konkursie OPOLSKA MARKA 2021. Ponad 6 tys. unikalnych użytkowników strony www, oraz kilkudziesięciu tysięcy wyświetleń podstron w ciągu zaledwie miesiąca od publikacji, świadczy o sile oddziaływania tego przekazu. Publikacje treści i reportaży we wszystkich opolskich mediach oraz na łamach Onetu i WP, Gazety Wyborczej i na antenie Radia 357. Został zakwalifikowany do "short listy" w prestiżowych konkursach reportaży radiowych – w warstwie dźwiękowej i doczekał się wystawy okolicznościowej.
Jesteśmy wdzięczni naszym bohaterom za okazane nam zaufanie, szczerość i wielokrotne słowa mobilizacji do realizacji zadania.
Zdjęcia backstagowe wykonał Jarek Kozłowski.